Magwena
Administrator
Dołączył: 20 Cze 2019
Posty: 65
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 0:19, 15 Lip 2019 Temat postu: Sandałowy |
|
|
Trudno się dziwić pasji, jaką projektanci perfum darzą olejek sandałowy. Niezwykle oryginalna woń przywołuje na myśl głębokie ciepło, miękkość i zmysłowość; przez wielu kojarzone również z kremowością. Jest to aromat typowo orientalny, drzewny, który utrzymuje się zaskakująco długo, nie tracąc dużo na swojej intensywności.
Olejek sandałowy - zdrowotne właściwości
Eteryczne związki zawarte w olejku sandałowym mają właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe. Zdaniem naukowców mają one potencjał ograniczania rozmnażania się wirusów, łącznie z wirusem opryszczki ludzkiej, herpes simplex. Od wieków zresztą wykorzystywano ekstrakt z sandałowca do leczenia infekcji układu moczowego oraz dróg oddechowych – nie tylko zwalcza on baterie i wirusy odpowiedzialne za stan zapalny, ale ma również działanie moczopędne i przeciwkaszlowe. Istnieje nawet studium sugerujące, że olejek z drzewa sandałowego w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi może być ważną bronią przeciw gronkowcowi złocistemu – zabójczej bakterii, której poszczególne szczepy są już odporne na znane nam antybiotyki.
Olejek sandałowy zapobiega spazmom mięśni i naczyń krwionośnych, co oprócz hamowania kaszlu może przydać się także w przypadku powtarzających się skurczy kończyn dolnych lub wewnętrznych bólów w obrębie jamy brzusznej. Poleca się go również przy problemach ze wzdęciami, a także stanach zapalnych mózgu i systemu nerwowego.
Sam alfa-santalol uważany jest za perspektywiczną broń w walce z rakiem skóry. Badania wskazują, że posiada on zdolność uśmiercania komórek rakowych!
Olejek sandałowy pobudza intelekt…
Aromaterapia ogromną wagę przywiązuje zwłaszcza do psychologicznego działania olejku sandałowego. Otóż związki eteryczne odbierane przez zmysł powonienia mają aktywujący wpływ na określone części mózgu, przynosząc zaskakujące czasem rezultaty.
Przede wszystkim, olejkowi sandałowemu przypisuje się zdolność wyostrzania uwagi i intelektualnej aktywności. Ten aspekt wyjaśnia długowieczną fascynację buddystów i hinduistów drzewem sandałowym. Palone w świątyniach kadzidełka mają na celu maksymalizację potencjału medytacyjnego – tak, aby modlitwa była możliwie najpełniejsza. Badanie z 2006 r. potwierdziło te kilkusetletnie praktyki – wdychanie olejku sandałowego podnosi tętno i ciśnienie krwi, sprawiając, że jesteśmy bardziej spostrzegawczy, reaktywni i skłonni do wzruszeń.
Paradoksalnie, mimo swych pobudzających właściwości, olejek sandałowy może również być znaczącym sprzymierzeńcem z walce ze stresem i niepokojem. Wspomniane już wcześniej przeciwspazmowe działanie przekłada się bowiem na relaksację mięśni, ułatwiając osiągnięcie błogiego stanu rozluźnienia. Aktywne wdychanie olejku sandałowego lub wcieranie go w skórę przynosi poczucie harmonii i wewnętrznego spokoju, nie mające jednak nic wspólnego z ospałością. Szczególnie obiecująco wygląda wykorzystanie go w leczeniu depresji oraz wspieraniu pacjentów hospicjów.
Wreszcie, warto też wspomnieć, że olejek sandałowy jest najsilniejszym afrodyzjakiem w aromaterapeutycznej apteczce i wydaje się mieć znaczący wpływ wzmacnianie libido i zaostrzanie reakcji w sferze seksualnej.
Aplikowany na skórę, olejek sandałowy pomaga zwalczać stan zapalny, ogranicza liczbę drobnoustrojów odpowiedzianych m.in. łupież czy trądzik oraz pomaga goić rany. Przypisuje się mu również działanie łagodzące, czyszczące i ograniczające zaczerwieniania – nie tylko bezpośrednio na skórze, ale także w jamie ustnej. Zamiast jednak kupować drogie kosmetyki z ekstraktem z drzewa sandałowego, lepiej jest zainwestować w buteleczkę wysokiej jakości olejku i dodawać go do olejów bazowych, szamponów, maseczek czy neutralnych zapachowo kremów i mleczek do ciała.
Post został pochwalony 0 razy
|
|